İran Cumhurbaşkanı, BM Genel Kurulu’nda Batı’ya ateş püskürdü; İsrailli Temsilciler, Mahsa Amini fotoğrafı gösterip salondan çıktı

T24 Dış Haberler

İsrail Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndya yaptığı uzun konuşmada ABD’yi Ukrayna’daki şiddeti körüklemekle suçlarken, İsrailli temsilciler tepki göstererek salından çıktı. 

Salı günü konuşmaların ilk gününde Genel Kurul salonunda kürsüye çıkan Reisi, Ukrayna şehirlerini vuran tüm İran yapımı dronların Rusya’ya, işgalin başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden önce satıldığını ve Ukrayna’da barıştan yana olduğunu iddia etti. Aynı gün içinde Tahran, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu liderliğindeki bir heyeti konuk etti. 

ABD istihbaratının İran’daki rejimi devirmeye çalıştığını ve başarısız olduğunu öne süren Reisi, “geleceğin İran’ın çemberindeki ülkelere ait olacağını, Batı’nın günlerinin bittiğini” ifade etti.

“Dünya yeni bir uluslararası düzene geçiyor ve dünyayı Amerikanlaştırma projesi başarısız oldu” diyen Reisi, “Bütün dünyayı arka bahçesi olarak göre Batı bir kimlik krizi yaşıyor” dedi:

Reisi, ayrıca ABD’nin, Avrupa’yı zayıflatmak için Ukrayna’daki savaşı büyütmeye çalıştığını ifade etti. 

Konuşma sebebiyle İsrail’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, Genel Kurul salonundan çıktı ve BM’yi “Tahran’ın kasabı” için kırmızı halı sermekle suçladı. Erdan ayrıca geçen sene “örtünme kuralları”na uymadığı gerekçesiyle ‘Ahlak Polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin fotoğrafını gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir