İnsan sağlığı ve 100 yaşına kadar yaşamanın sırrı… Mavi Bölgeler

Mavi Bölgeler… Yani dünyanın dört bir yanında uzun ve sağlıklı yaşayanların toplandığı coğrafyalar… Bu bölgeler sakinlerinin sağlıklı yağam sırları ve neredeyse 100 yaşa dayanan uzun ömürleriyle ünlenmiş, adeta yaşam pınarı olan yaşam alanları…

Bilim insanları uzun süredir sağlıklı yaşamla eş anlamlı hale gelen bu bölgelerde yaşayan insanlar ve onların sırlarının peşine düşmüştü. Son yayınlanan bir Netflix belgeseli de bu merakı iyiden iyiye artırdı…

Peki gerçekten uzun ömrün sırrı nedir? Mavi bölge halklarının günlük yaşam ve beslenme alışkanlıkları nedir?

İŞLENMİŞ GIDA YOK SAĞLIKLI YAĞ VAR…

Dünyadaki en uzun yaşayan insanların çoğunun, çoğunlukla işlenmemiş gıdalar, bol miktarda karbonhidrat, sağlıklı yağ ve lif içeren bitki bazlı beslenme dahil olmak üzere ortak bir zemine oturan sağlıklı alışkanlıkları var..

Japonya’dan Kosta Rika’ya ve İtalya’ya kadar, Mavi Bölgeler olarak bilinen bölgelerde insanlar dünyada 100 yaşına kadar (hatta daha fazla) yaşama oranına sahip.

BASİT, ERİŞİLEBİLİR YİYECEKLER

Netflix belgesel dizisinin üzerine kurulduğu kitabın. yazarı Dan Buettner’a göre Blue Zone yani. Mavi Bölge yiyeceklerini hayatınıza dahil etmek hiç de zor değil. Mavi Bölge diyetindeki temel öğelerin çoğu, muhtemelen bakkalda bulabileceğiniz fasulye, yeşillik ve otlar gibi basit, erişilebilir yiyecekler.

İtalya’nın Sardunya ve Yunanistan’ın İkaria adasının da aralarında bulunduğu Mavi Bölgelerdeki geleneksel Akdeniz diyetinde zeytinyağının yemek pişirmenin vazgeçilmezi olduğu bir sır değil.

ANTİOKSİDAN ZENGİNİ ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı salatalar, soslar veya sotelenmiş sebzeler gibi basit tarifler için elzem bir malzeme. Zeytinyağı, doymamış yağ asitleri olarak bilinen ve kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olabilecek önemli bir yağ türünün yanı sıra bazı kanserler de dahil olmak üzere birçok hastalık riskinin azaltılmasıyla bağlantılı antioksidanlarla doludur.

TÜRKİYE’DE MAVİ BÖLGE YOK

Mavi Bölge mutfaklarının önemli bir unsuru, baharat ve otların yaratıcı ve ustaca kullanımıyla bitki bazlı yemekleri lezzetli hale getirmek.
Bitkilerin ve baharatların cazibesinin bir kısmı, şeker, tuz, yağ ve yapay tatlandırıcılar gibi işlenmiş katkı maddeleri kullanılmadan yemeği keyifli hale getirmesinden geliyor. Dünyaca ünlü mutfakların çoğu, baharatları iyi kullanmasıyla ünlü. Buna Türk mutfağı da dahil… Ancak maalesef Türkiye’de mavi bölge yok.

Mavi Bölgelerde ayrıca biberiye, adaçayı ve ebegümeci gibi genellikle bahçede yetişen bitkilerden elde edilen ev yapımı çayların kullanımı da yaygın.

Mavi Bölge sakinleri, ayrıca, doğal bal yemeyi sağlıklı bir alışkanlık haline getirdikleri için tatlıdan ödün vermeden 100 yaşına kadar yaşayabiliyorlar. Bunun sırrı da, işlenmemiş balın – kaşık dolusu veya bitki çayı içinde – antioksidan sağlaması ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olması…

FASÜLYENİN HÜKMÜ

Mavi Bölgelere hakim olan bir yiyecek varsa o da fasulye. Japonya’nın Okinawa adasındaki son derece besleyici tofu ve Ikaria’daki sebzeli çorba gibi dünya çapında yemeklerde fasülye hep karşımıza çıkıyor.

Ucuz ve erişilebilir bir bakliyat türü olan fasülye, bir öğünde sizi tok tutma ve dengeli enerji sağlamaya yardımcı olabilecek karmaşık karbonhidratlar ve lif içerir. Aynı zamanda harika bir bitki bazlı protein kaynağı.

Ayrıca, Okinawa’nın mor tatlı patatesleri vitamin ve minerallerle dolu ve diğer besin kaynaklarının bulunmasının zor olduğu bölgede çok önemli bir vitamin kaynağı.

Şarap, ölçülü olunduğunda kalp açısından sağlıklı bir keyif kaynağı olabilir. Şarap, İkaria gibi Mavi Bölgelerde popüler bir içecek.

Şarabın sağlığa faydalarından yararlanmanın anahtarı, ne kadar tükettiğinize dikkat etmekten. geçiyor; çünkü kapsamlı araştırmalar, alkolün yan etkilerinin içtikçe arttığını ortaya koyuyor. Ve tabii ki şarap doğal da olmalı…

Şunu belirtmekte de fayda var, eğer halihazırda şaraptan hoşlanmıyorsanız, uzmanlar bu alışkanlıktan tamamen uzak durmanız gerektiği görüşünde.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir